افتتاح اولین نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی در پیرانشهر

[ad_1]

به گزارش برق نیوز، این نیروگاه که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان پیرانشهر راه اندازی شده است بعنوان اولین نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی شمالغرب کشور در شهرستان پیرانشهر افتتاح شده است.

جبار مولودی، مجری این طرح در خصوص افتتاح این نیروگاه گفت: این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در پشت بام منزل یکی از سرمایه گذاران پیرانشهری راه اندازی شده است و بر اساس برآوردهای انجام شده قرار است پس از ۳ سال از طریق فروش برق به شبکه توزیع شهرستان، کل سرمایه و هزینه‌های انجام شده بازگشت داده شود.

وی ادامه داد: کشور ایران همانند کشورهای دیگر جهان در حال افزایش و بکارگیری منابع تجدید پذیر جهت کاهش آلاینده‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی می‌باشد، لذا با توجه کاهش منابع فسیلی و همچنین افزایش آلودگی و افزایش گازهای گلخانه‌ای در جهان نیاز بشر به استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر روز به روز افزایش می‌یابد.

مولودی با اشاره به حمایت‌های بخش دولتی از این گونه طرح ها، اضافه کرد؛ در این راستا احداث نیروگاههای فتوولتائیک (خورشیدی) و تضمین خرید ۲۰ ساله از سرمایه گذاران خصوصی یکی از سیاست‌های دولت می‌باشد.

مجری این طرح یادآور شد؛ مشترکین برق در سراسر کشور با احداث نیروگاه خورشیدی و سرمایه گذاری در این رابطه و عقد قرارداد با شرکت توزیع برق استان علاوه بر کاهش آلودگی محیطی می‌توانند درآمدی ماهیانه‌ای هم در این زمینه کسب نمایند.

مولودی گفت: در همین راستا اولین نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه با توان ۵ کیلو وات در پیرانشهر در حالی افتتاح شد که پیش بینی می‌شود در ماه‌های اول حدود ۷۰۰ هزار تومان برای سرمایه گذار بخش خصوصی درآمد داشته باشد که این میزان در ادامه افزایش خواهد یافت.

 

وی عنوان کرد: مشترک‌های خانگی با احداث نیروگاه ۵ کیلو واتی به ازای هر اشتراک خانگی و با صرف هزینه‌ای حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان میتوانند در آمد ماهیانه‌ای ۷۰۰ هزار تومان بصورت میانگین کسب نمایند همچنین میزان فضای مورد نیاز برای احداث نیروگاه ۵۰ متر مربع می‌باشد که امکان نصب آن بر روی پشت بام منازل وجود دارد.

 

برق تولیدی توسط این نیروگاه نیز به صورت تضمینی از سوی مدیریت توزیع برق شهرستان خریداری خواهد شد.

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *